Czemu warto czytać kryminały

kryminałyKto zabił? To najbardziej znany motyw kryminalny. Czytelnicy wprost uwielbiają w trakcie lektury książki śledzić zmienność wątków, szukać sprawcy i rozwiązywać najbardziej skomplikowane zagadki. Często podczas tych własnych poszukiwań i dedukowania jest wodzony za nos przez autora, który kluczy, podrzuca wątki, by je zaraz zamknąć lub rozwinąć. Może to być irytujące, ale tak naprawdę ową niejednoznaczność wytrwany czytelnik uwielbia. Klasyczne kryminały Agaty Christie, Conan – Doyle’a wciąż mają wielu zwolenników, którzy kontynuują lub wykorzystują wątki stworzone przez nich. Z reguły główną postacią kryminałów jest detektyw tropiący sprawcę zbrodni.

Takich kultowych postaci jest mnóstwo. Są to często postacie skomplikowane, mroczne, z pewną tajemnicą. Z tego powodu tak dobrze rozwiązują wszystkie zagadki i tropią mordercę. Po prostu potrafią wczuć się w jego skomplikowaną psychikę. Możemy sobie w tym miejscu zadać pytanie: dlaczego właściwie lubimy czytać kryminały. Przyznajmy, z reguły nie jest to literatura najwyższych lotów, a jednak wciąż gości na najwyższych miejscach rankingów i zyskuje duże uznanie u czytelników. Wydaje się, że jest to taki typ literatury, który nie oferuje artystycznych uniesień. Ma przynieść odbiorcy samą radość i przyjemność lektury. Interesuje nas skomplikowana intryga, mroczne postacie złoczyńców. Odczuwamy satysfakcję, gdy główny bohater rozwiązuje zagadkę. Jesteśmy zadowoleni, że zło przegrywa, a detektyw potrafił tak subtelnie chwycić nitkę i dotrzeć po niej do środka labiryntu. Po prostu kochamy to uczucie satysfakcji i dlatego uwielbiamy kryminały.

Comments are closed.

  • Własny dom

    Dom jest inwestycją na długie lata i najczęściej pozostaniemy w nim już do końca naszego życia. Musimy go tak zaprojektować, lub taki kupić aby jak najlepiej spełniał wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. W tym celu przejrzymy wiele projektów, przeczytamy wiele rad na temat tego co i jak najlepiej zrobić żeby służyło nam wiele lat. Niestety …Read More »
  • Stylowe urządzenie kawalerki

    Wielkość kawalerki nie ma znaczenia, zawsze można ją urządzić w taki sposób aby była ona szykowna oraz funkcjonalna. Chociaż jest to mała przestrzeń to rozwiązania jakie można w niej zastosować budzą zachwyt. Można urządzić mieszkanie tak aby mieszkało się w nim wyśmienicie, wystarczy znaleźć kilka oryginalnych pomysłów. Jeśli kawalerka jest dość wysoka można się pokusić …Read More »
  • Pastelowe wnętrza

    Pastelowe barwy w domu to ostatni hit. Sezon na pastele rozpoczął się co prawda dawno ale też potrwa jeszcze dość długo. Przede wszystkim najmodniejsze aranżacje zakładają, że pastele królują na ścianach natomiast dodatki jakie są stosowane, są odpowiednio dobrane do koloru pasteli, mają najczęściej ciemniejszy kolor. Przede wszystkim aranżacja wnętrza jaką wybierzemy należy do nas. …Read More »